Podpora v mateřství

"Kdo má příležitost studovat působení matky se skutečnou sebeláskou, ten vidí, že nic nemůže dát dítěti lepší zkušenost skutečné lásky, radosti a štěstí, než být milován matkou, která miluje sama sebe."

Erich Fromm, Umění milovat

Díky svému mateřství, psychologickému a psychoterapeutickému vzdělání vnímám, jak velmi je potřebná podpora pro ženy a rodiny v období těhotenství, porodu a období raného rodičovství. Je to období, kdy se nám otevírají brány do vesmíru, k sobě, k naší biologické paměti, kterou máme v sobě uloženu přes několik generací. Je to období velkých výzev, ale i velké šance pro nás samé. Můžeme se díky tomu posunout na naší cestě dál k sobě, k dětem, k větší životní spokojenosti, naplnění a opečovat tak sebe sama i naši rodinnou historii.

Dříve jsme žili pospolu. Lidé si pomáhali, ženy nebyly v období šestinedělí samy. Měly podporu svých rodin i celé vesnice. V současné době, kdy žijeme v primárních rodinách prožívají silné napětí z pro ně (nás) nepřirozené situace samoty, izolace a nepodpory. Situace velkých nároků, které na ně klade společnost, ale které si kladou, díky výchově a předchozích zkušeností i ony samy. Žena po porodu potřebuje lásku a péči stejně v takové míře, jako novorozené miminko. Matka a dítě jsou jeden neoddělitený celek, který je z prvu propojen nejen fyzicky, ale i emočně a to po delší období, než běžně vnímáme. Součástí onoho celku je i širší rodinný okruh a to jak současný, tak i zpět, po několik generací. A to vše potřebuje lásku, bezpečí a péči.